|
Organizacja Starszego Harcerstwa jest częścią składową Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, na równi z Organizacją Harcerek i Organizacją Harcerzy.
Organizacja Starszego Harcerstwa jest organizacją dorosłych harcerek i harcerzy, którzy wychodząc z harcerstwa młodzieżowego chcą nadal pozostać w harcerstwie.
Celem Starszego Harcerstwa jest realizowanie zasad Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego w świecie ludzi dorosłych w życiu osobistym, społecznym i publicznym.
Organizacja Starszego Harcerstwa tworzy wielką harcerską rodzinę ludzi dorosłych pracujących na różnych stanowiskach w różnych częściach świata do których zawsze się można zwrócić po pomoc i radę.
Organizacja składa się z Kręgów Starszoharcerskich, działających na podstawie przyjaźni, współpracy, wzajemnej pomocy, wolnego wyboru i samostanowienia na terenach poszczególnych Okręgów ZHP. Poza pracą wewnętrzną Kręgu dużą rolę w działalności Kręgów odgrywa praca społeczna, a w miarę możliwości i potrzeb, również pomoc harcerstwu młodzieżowemu.
Kręgi Starszo - Harcerskie tworzą w Okręgu ZHP Organizację Starszego Harcerstwa.
Kręgi są zrzeszone w Okręgi Starszego Harcerstwa pod przewodnictwem Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa, który wchodzi w skład Zarządu Okręgu ZHP.
Na czele Organizacji Starszego Harcerstwa stoi Naczelny/a Kierownik/Kierowniczka Starszego Harcerstwa, którego/ej organem pracy jest Główna Kwatera Starszego Harcerstwa.
Naczelny Kierownik Starszego Harcerstwa jest członkiem Naczelnictwa ZHP działającego poza granicami Kraju.
Organizacji Starszego Harcerstwa (StH)
Troche historii...
Historia ZHP w Kanadzie po II Wojnie Światowej wiąże się nierozerwalnie z Organizacją Starszego Harcerstwa (StH). To właśnie „Staroharce” jak zwykło się ich nazywać, mimo że liczyli niewiele ponad 20 lat wtedy, skrzyknęli się w 1950 r. dając podwaliny do powstania Kręgu StH ”Tatry”. A było to tak: phm. Kazimierz Szmelter dał ogłoszenie do tygodnika „Związkowiec”, że w dniu 1 pażdziernika 1950 r. odbędzie się pierwsze zebranie Starszego Harcerstwa i wszyscy, którym bliskie sercu jest harcerstwo, są zaproszeni. Krag szybko powiększył swoją liczebność i już w grudniu tegoż roku (1950) liczył 18 członków w wieku od 18 do 26 lat. Za cel swojej działalności Krąg przyjął organizowanie jednostek młodzieżowych w Ontario, udział w pracy polonijnej, braterską współpracę z innymi skautami oraz harcerski sposób na życie czyli wspólne wypady/wycieczki, biwaki. I właśnie w czasie jednej z takich wycieczek Krąg „Tatry” odkrył Kaszuby, na których dzisiaj mieszczą się tereny ZHP Kanada.
Po Kregu „Tatry” powstały następne Kręgi, między innymi Kraków, Giewont, Czeremosz, Gorgany i Pieniny (Ottawa) czy Morskie Oko w Montrealu. Kregi StH brały tez udział w budowie kaplicy i „Katedry Pod Sosnami” , tzw. Stodoły w latach 1953-55 oraz Stanicy „Karpaty” (1954-58)współpracując zgodnie z innymi Oraganizacjami ZHP.
Członkowie Kręgów spędzali czas jak w rodzinnym gronie, zawiązało się wiele par małżeńskich, porodziły się dzieci i wiele z nich jest dzisiaj instruktorami w naszym Związku, a z kolei ich dzieci tworzą kolejne pokolenie harcerskiej rodziny.
Obecnie Organizacja StH w Kanadzie liczy ponad 100 osób zrzeszonych w 8 Kręgach (6 na terenie Ontario: Tatry, Kraków, Szczerbiec, Młoda Polska, Westerplatte/Wieczny Płomień i Sztorm oraz Krąg Gryf w Edmonton/Alberta oraz ostatnio zarejestrowany (luty 2020) Krąg Husaria z Winnipeg,Manitoba).
Jak działa Starsze Harcerstwo w XXI wieku w Kanadzie?
Staramy się podtrzymywać język polski i tradycje polskie spędzajac razem wolny czas, pomagamy naszym bratnim Organizacjom zrzeszonym w ZHP i udzielamy się społecznie w innych oranizacjach polonijnych czyli praktycznie robimy to samo co nasi poprzednicy.
W latach 2018 i 2019 Krag Młoda Polska zainicjował wspólne kolędowanie. Było nas prawie 40 osób; trzy pokolenia harcerskie połączyly polskie kolędy. W podobnym gronie spotkaliśmy się na Biwaku Dziękczynnym na Kaszubach, gdzie bawiliśmy się świetnie przy ognisku, wspólnej wyprawie na Trzy Krzyże czy Kominkach poświęconych 100 letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (2018), a w 2019 roku 75 rocznicy Powstania Warszawskiego i Szarym Szeregom.
„Staroharce” brali czynny udział w Zlotach Harcerskich pomagając przy administracji, zakwaterowaniu, transporcie i jednocześnie realizując swój własny program Zlotu.
Młodsze Kręgi preferują bardziej aktywne spotkania jak np. disco na rolkach czy wędrówki „gdzie oczy poniosą”, ale są wierni ognisku i piosence harcerskiej, a „Kaszubskie noce” są zawsze w ich repertuarze.
Pandemia COVIX19 w 2020 roku zmieniła zupełnie nasze życie prywatne i społeczne. Ale duch harcerski ciagle w nas jest czego przykładem są spotkania wirtualne i wzajemna pomoc. Kręgi StH spotykają sie wirtulanie. ćwicząc sprawność fizyczną (Zumbo-yoga